POEDIT - en to da translation catalogue (252 entries)

en:  (modified)
da:  (ændret)

en:  files...
da:  filer...

en: %i lines of file '%s' were not loaded correctly.
da: %i linier fra filen '%s' blev ikke indlæst korrekt.

en: %i strings (%i fuzzy, %i bad tokens, %i not translated)
da: %i tekster (%i fuzzy, %i dårlige tokens, %i ikke oversat)

en: &About...
da: &Om programmet...

en: &Automatically translate using TM
da: Oversæt automatisk vha. oversættelseshukommelsen

en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

en: &Close
da: &Luk

en: &Contents...
da: &Indhold...

en: &Edit
da: &Rediger

en: &File
da: &Filer

en: &Fullscreen view
da: &Fuldskærmsvisning

en: &Help
da: &Hjælp

en: &New catalog...
da: &Nyt katalog...

en: &Open...
da: &Åbn...

en: &Preferences...
da: &Valgmuligheder...

en: &Purge deleted translations
da: &Fjern slettede oversættelser

en: &Save
da: &Gem

en: &Settings...
da: &Indstillinger...

en: &Shaded translations list
da: &Skygget oversættelsesliste

en: &Show references
da: &Vis referencer

en: &Update from sources
da: &Opdater fra kildekode

en: &View
da: &Vis

en: '%s' is not a valid POT file.
da: '%s' er ikke en gyldig POT fil.

en: (%f will be substituted with filename, %l with line number)
da: (%f vil bliver erstattet med filnavn, %l med linienummer)

en: (%i new, %i obsolete)
da: (%i nye, %i overflødige)

en: (0 new, 0 obsolete)
da: (0 nye, 0 overflødige)

en: (Use default language)
da: (Vælg standardsprog)

en: (none of these)
da: (ingen af disse)

en: < Previous
da: < Forrige

en: <unnamed>
da: <unavngivet>

en: About poEdit
da: Om poEdit

en: Add
da: Tilføj

en: Add directory to the list
da: Tilføj filmappe til listen

en: Add files
da: Tilføj filer

en: Add path to the list of directories where catalogs lie.
da: Tilføj sti til listen over placeringer af kataloger

en: Always change focus to text input field
da: Altid fokuser på indtastningsfeltet til tekst

en: An item in input files list:
da: Et element i listen over inddata filer

en: An item in keywords list:
da: Et element i nøgleordslisten:

en: Automatic spellchecking
da: Automatisk stavekontrol

en: Automatic translation
da: Automatisk oversættelse

en: Automatic translations:
da: Automatiske oversættelser:

en: Automatically compile .mo file on save
da: Automatisk generering af .mo fil ved gemning

en: Automatically translate when updating catalog
da: Automatisk oversæt ved opdatering af katalog

en: Automatically translated %u strings
da: Automatisk oversat %u tekster

en: Automatically translating...
da: Oversætter automatisk...

en: Bad Tokens
da: Dårlige tokens

en: Base path:
da: Basissti:

en: Behavior
da: Opførsel

en: Broken catalog file: plural form msgstr used without msgid_plural
da: Fejl i katalogfil: flertalsform msgstr anvendt uden msgid_plural

en: Broken catalog file: singular form msgstr used together with msgid_plural
da: Fejl i katalogfil: entalsform msgstr msgstr anvendt sammen med msgid_plural

en: Browse
da: Gennemse

en: C&atalog
da: K&atalog

en: CR/LF conversion
da: CR/LF konvertering

en: Cancel
da: Annuller

en: Cannot create database directory!
da: Kan ikke oprette filmappe til database!

en: Cannot execute program:
da: Kan ikke udføre program:

en: Cannot extract catalogs from RPM file.
da: Kan ikke hente kataloger ud af RPM fil.

en: Case sensitive
da: Store/små bogstaver forskellige

en: Catalog
da: Katalog

en: Catalog modified. Do you want to save changes?
da: Katalog ændret. Vil du gemme ændringerne?

en: Catalogs &manager
da: &Kataloghåndtering

en: Change UI language
da: Skift brugerfladens sprog

en: Charset:
da: Tegnsæt:

en: Choose
da: &Vælg

en: Clear
da: Ryd

en: Clear the comment
da: Ryd kommentaren

en: Comment window is editable
da: Kommentarvinduet er redigerbart

en: Comment:
da: Kommentar:

en: Configuration
da: Opsætning

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Copy original to translation field
da: Kopier original til oversættelsesfelt

en: Couldn't load file %s, it is probably corrupted.
da: Fejl ved indlæsning af filen %s, indholdet er sandsynligvis ødelagt.

en: Country:
da: Land:

en: Create new translations project
da: Opret nyt oversættelsesprojekt

en: Database error: %s
da: Databasefejl: %s

en: Delete
da: Slet

en: Delete item
da: Slet element

en: Delete the project
da: Slet projektet

en: Directories:
da: Filmapper:

en: Display &line numbers
da: Vis &linienumre

en: Display &quotes
da: Vis &anførselstegn

en: Display quotes around the string?
da: Vis anførselstegn omkring teksterne?

en: Do you really want to do mass update of
    all catalogs in this project?
da: Vil du virkelig masseopdatere alle
    kataloger i dette projekt?

en: Do you really want to remove all translations that are no longer used from the catalog?
    If you continue with purging, you will have to translate them again if they are added back in the future.
da: Ønsker du at fjerne alle oversættelser fra kataloget, som ikke længere er i brug?
    Hvis ja, så skal du oversætte igen, hvis teksterne tilføjes igen senere.

en: Do you want to delete the project?
da: Vil du virkelig slette projektet?

en: Don't change format of existing catalogs
da: Undlad at ændre formatet af eksisterende kataloger

en: E&xport...
da: E&ksporter...

en: Edit
da: Rediger

en: Edit &comment
da: Rediger &kommentar

en: Edit comment
da: Rediger kommentar

en: Edit item
da: Rediger element

en: Edit project
da: Rediger projekt

en: Edit the file in text editor
da: Rediger filen i tekstredigeringsværktøjet

en: Edit the project
da: Rediger projektet

en: Editor
da: Redigeringsværktøj

en: Editor executable:
da: Programfil for redigeringsværktøj:

en: Enables on-the-fly spellchecking
da: Slår løbende stavekontrol til

en: Entries in the catalog are probably incorrect.
da: Dele af kataloget er sandsynligvis ukorrekt.

en: Error initializing spell checking: %s
da: Fejl ved opstart af stavekontrol: %s

en: Error loading message catalog file '
da: Fejl ved indlæsning af meddelelseskatalogfilen '

en: Error opening file %s!
da: Fejl ved åbning af filen %s!

en: Error saving catalog
da: Fejl ved gemning af katalog

en: Error while loading file '%s': line %u is corrupted.
da: Fejl ved indlæsning af filen '%s': linie %u er ødelagt.

en: Export as...
da: Eksporter som...

en: External editor
da: Eksternt redigeringsværktøj

en: File '%s' doesn't exist.
da: Filen '%s' findes ikke.

en: File '%s' is not message catalog.
da: Filen '%s' er ikke det meddelelseskatalog.

en: File '%s' is read-only and cannot be saved.
    Please save it under different name.
da: Filen '%s' er skrivebeskyttet og kan ikke overskrives.
    Gem venligst under et andet filnavn.

en: Files List
da: Filliste

en: Find in automatic comments
da: Søg i automatiske kommentarer

en: Find in comments
da: Find i kommentarer

en: Find in original strings
da: Find i originalteksterne

en: Find in translations
da: Find i oversættelserne

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Form %i (e.g. "%u")
da: Form %i (f.eks. "%u")

en: Fullscreen view
da: Fuldskærmsvisning

en: Fuzzy translation
da: Fuzzy oversættelse

en: GNU Gettext catalogs (*.po)|*.po|All files (*.*)|*.*
da: GNU Gettext kataloger (*.po)|*.po|Alle filer (*.*)|*.*

en: GNU Gettext templates (*.pot)|*.pot|All files (*.*)|*.*
da: GNU Gettext skabeloner (*.pot)|*.pot|Alle filer (*.*)|*.*

en: GNU gettext documentation
da: GNU gettext dokumentation

en: Generate TM database
da: Generer TM database

en: Generate database
da: Generer database

en: Gettext syntax error
da: Gettext syntaksfejl

en: Go to bookmark %i	Ctrl-%i
da: Gå til bogmærke %i	Ctrl-%i

en: Go to bookmark %i	Ctrl-Alt-%i
da: Gå til bogmærke %i	Ctrl-Alt-%i

en: HTML file (*.html)|*.html
da: HTML fil (*.html)|*.html

en: Help
da: Hjælp

en: Identity
da: Identitet

en: If checked, the comment window will be editable.
da: Kommentarvinduet er redigerbart hvis denne er afkrydset.

en: Invocation:
da: Udførsel:

en: Keywords
da: Nøgleord

en: Language selection
da: Sprogvalg

en: Language:
da: Sprog:

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: Line
da: Linie

en: Line %u of file '%s' is corrupted (not valid %s data).
da: Linie %u i filen '%s' indeholder ugyldige %s data.

en: Line endings format:
da: Linieafslutningsformat:

en: List of extensions separated by semicolons (e.g. *.cpp;*.h):
da: List af filendelser, adskilt med semikolon (f.eks. *.cpp;*.h):

en: Malformed header: '%s'
da: Header er forkert udformet:'%s'

en: Max. # of missing words:
da: Maks. antal manglende ord:

en: Max. difference in sentence length:
da: Maks. forskel i længden af sætninger:

en: Merging differences...
da: Blander forskelle...

en: Move down
da: Flyt ned

en: Move up
da: Flyt op

en: My Languages
da: Mine Sprog

en: My Project
da: Mit Projekt

en: Never let the list of strings take focus. If enabled, you must use Ctrl-arrows for keyboard navigation but you can also type text immediately, without having to press Tab to change focus.
da: Aldrig fokuser på tekstlisten. Hvis det er slået til, skal du bruge ctrl-piletaster for at navigere med tastaturet, men du kan til gengæld indtaste tekst uden at skulle bruge tabulator tasten for at flytte fokus.

en: New
da: Ny

en: New catalog from POT file...
da: Nyt katalog fra POT fil...

en: New item
da: Nyt element

en: New strings
da: Nye tekster

en: Next >
da: Næste >

en: No editor specified. Please set it in Preferences dialog.
da: Intet tekstredigeringsværktøj angivet. Angiv venligst et i valgmuligheder-vinduet.

en: No files found in:
da: Ingen filer fundet i:

en: No references to this string found.
da: Ingen referencer til denne tekst blev fundet.

en: Notes
da: Noter

en: OK
da: O.k.

en: Obsolete strings
da: Overflødige tekster

en: Open catalog
da: Åbn katalog

en: Open catalog template
da: Åbn katalogskabelon

en: Open catalogs manager on poEdit startup
da: Åbn kataloghåndteringen når poEdit startes

en: Open source files in editor, not in file viewer
da: Åbn kildefilder i tekstredigeringsværktøjet i stedet for filfremviseren

en: Original string
da: Originalteksten

en: Parser command:
da: Kommando for parsning:

en: Parser setup
da: Parser opsætning

en: Parsers
da: Parsere

en: Path to DB:
da: Sti til database:

en: Paths
da: Stier

en: Personalize
da: Personliggør

en: Pick language from the list of known languages
da: Vælg sprog fra listen af kendte sprog

en: Please add directories where locale files are stored on your system:
da: Tilføj venligst placeringerne, hvor sprogfiler gemmes på dit system:

en: Please choose the reference you want to show:
da: Vælg venligst den reference, du vil have fremvist:

en: Please select language ISO code:
da: Vælg venligst ISO sprogkoden:

en: Please select language code:
da: Vælg venligst sprogkoden:

en: Plural Forms:
da: Flertalsformer:

en: Plural:
da: Flertal:

en: Preferences
da: Valgmuligheder

en: Proceed
da: Fortsæt

en: Project info
da: Projektinformation

en: Project name and version:
da: Projektnavn og version:

en: Project name:
da: Projektnavn

en: Purge deleted translations
da: Fjern slettede oversættelser

en: References
da: Referencer

en: References:
da: Referencer:

en: Regenerate translation memory from catalogs in paths listed above.
da: Generer oversættelseshukommelsen igen fra kataloger i stierne i listen foroven.

en: Reset to defaults
da: Nulstil til standardværdier

en: Save &as...
da: Gem &som...

en: Save as...
da: Gem som...7

en: Save catalog
da: Gem katalog

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Scanning file:
da: Skanner fil:

en: Scanning files...
da: Skanner filer...

en: Search Paths
da: Søgestier

en: Select catalog's language
da: Vælg sprog for kataloget

en: Select directory
da: Vælg filmappe

en: Select language
da: Vælg sprog

en: Select your prefered language
da: Vælg dit foretrukne sprog

en: Set bookmark %i	Alt-%i
da: Sæt bogmærke %i	Alt-%i

en: Set bookmark %i	Ctrl-%i
da: Sæt bogmærke %i	Ctrl-%i

en: Settings
da: Indstillinger

en: Setup
da: Opsætning

en: Show &comment window
da: Vis &kommentarvindue

en: Show automatic c&omments window
da: Vis vindue for automatiske kommentarer

en: Show summary after catalog update
da: Vis resume efter katalogopdatering

en: Singular:
da: Ental:

en: Source code charset:
da: Kildekode tegnsæt:

en: Source code parsers:
da: Kildekode parsere:

en: Source file
da: Kildefil

en: Start from the first item
da: Begynd fra det første element

en: String to find:
da: Find denne tekst:

en: Team's email address:
da: E-mail adressen for holdet:

en: Team:
da: Hold:

en: The catalog couldn't be saved in '%s' charset as
    specified in catalog settings. It was saved in UTF-8 instead
    and the setting was modified accordingly.
da: Kataloget kunne ikke gemmes med '%s' tegnsættet som det
    er angivet i katalogindstillingerne. Det blev gemt med UTF-8 i
    stedet og indstillingen blev ændret tilsvarende.

en: There were errors when loading the catalog. Some data may be missing or corrupted as the result.
da: Der var fejl ved indlæsning af kataloget. Som følge heraf kan nogle data mangle eller være forkerte.

en: These strings are no longer in the sources.
    poEdit will remove them from the catalog now.
da: Disse tekster er ikke længere i kilderne.
    poEdit vil fjerne dem fra kataloget nu.

en: These strings were found in the sources but were not in the catalog.
    poEdit will add them to the catalog now.
da: Disse tekster blev fundet i kilderne, men er ikke i kataloget.
    poEdit vil nu tilføje dem til kataloget.

en: This is first time you run poEdit.
    Please fill in your name and e-mail address.
    (This information is used only in catalogs headers)
da: Dette er den første gang du kører poEdit.
    Indtast venligst navn og e-mail adresse.
    (Disse oplysninger bliver kun brug til oversættelsesfilerne)

en: This is the command used to launch the parser.
    %o expands to the name of output file, %K to list
    of keywords, %F to list of input files,
    %C to charset flag (see below).
da: Dette er kommandoen for at køre parseren.
    %o erstattes med filnavnet til uddata, %K med
    listen af nøgleord, %F med listen af inddata filer,
    %C med tegnsæt flaget (se forneden).

en: This will be attached to the command line
    only if source codecharset was given. %c expands to charset value.
da: Dette vil blive vedhæftet til kommandolinien, dog kun
    hvis kildekodens tegnsæt er givet. %c erstattes med tegnsætværdien.

en: This will be attached to the command line once
    for each input file. %f expands to the filename.
da: Dette vil blive vedhæftet til kommandolinien en
    gang for hver inddatafil. %f erstattes med filnavnet.

en: This will be attached to the command line once
    for each keyword. %k expands to the keyword.
da: Dette vil blive vedhæftet til kommandolinien en
    gang for hvert nøgleord. %k erstattes med nøgleordet.

en: Toggled if selected string has fuzzy translation
da: Skifter hvis den valgte tekst har en fuzzy oversættelse

en: Translation
da: Oversættelse

en: Translation Memory
da: Oversættelseshukommelse

en: Translation files (*.po;*.mo)|*.po;*.mo
da: Oversættelsesfiler (*.po;*.mo)|*.po;*.mo

en: Translation files (*.po;*.mo;*.rpm)|*.po;*.mo;*.rpm
da: Oversættelsesfiler (*.po;*.mo;*.rpm)|*.po;*.mo;*.rpm

en: Translation is &fuzzy
da: Oversættelsen er &fuzzy

en: Translation memory will be built from the files listed below.
    You can add more files to the list now.
da: Oversættelseshukommelsen vil blive genereret fra filerne i nedenstående liste.
    Du kan tilføje flere filer til listen nu.

en: Uknown locale code '%s' in registry.
da: Ukendt sprogkode '%s' i registreringsdatabasen.

en: Undo
da: Fortryd

en: Update all catalogs in the project
da: Opdater alle kataloger i projektet

en: Update catalog - synchronize it with sources
da: Opdater katalog - synkroniser med kilder

en: Update from &POT file...
da: Opdater fra &POT fil...

en: Update summary
da: Opdater resume

en: Update translation memory
da: Opdaterer oversættelseshukommelsen

en: Updating catalog...
da: Opdaterer katalog...

en: Updating the catalog failed. Click on 'More>>' for details.
da: Opdatering af katalog fejlede. Klik på 'Mere>>' for yderligere oplysninger.

en: Use custom font for text fields
da: Benyt brugervalgt skrifttype for tekstfelter

en: Use custom font for translations list
da: Benyt brugervalgt skrifttype for oversættelseslister

en: Use these keywords (function names) to recognize translatable strings
    in source files, in addition to default ones.
da: Udover de sædvanlige, brug disse nøgleord (funktionsnavne) til at genkende
    oversættelige tekster i kildefiler.

en: Whole words only
da: Kun hele ord

en: You can't drop more than one file on poEdit window.
da: Du kan ikke slippe mere end en fil på et poEdit vindue.

en: You must restart poEdit for this change to take effect.
da: Du skal genstarte poEdit før denne ændring træder i kraft.

en: Your e-mail address:
da: Din e-mail adresse:

en: Your name:
da: Dit navn:

en: [checking translations: %i left]
da: [kontrollerer oversættelser: %i tilbage]

en: current platform's default
da: standard for denne platform

en: none
da: ingen

en: poEdit - Catalogs manager
da: poEdit - Kataloghåndtering

en: poEdit did not find any files in scanned directories.
da: poEdit fandt ingen filer i de skannede filmapper.

en: poEdit installation is broken, cannot find application's home directory.
da: poEdit installationen er fejlbehæftet, kan ikke finde hjemmemappen for programmet.
